Monthly Archives: syyskuu 2014
Syyskuun jahtikuulumiset ja pentue varmistus 26.9!
Mila on astutettu Timpalla ( Redword Roy Glover). Toiveissa pentuja lokakuun lopulla. Käytän tyttöä ultrassa perjantaina 26.9, joten sitten olemme viisaampia. Olisi huippua päästä kouluttamaan ”pieniä riiviöitä” ja sosiaalistamaan niitä. Ollaan kuulolla pentutiedustelijat:)
Rovaniemellä on mahtava ruska. Kiersimme Vaattunkikönkään lenkin Lordin, Milan ja Elsan kanssa. Kiitos Hannelelle seurasta. Mukavaa oli.
Päivin ja Jaakon tytöt, Red Lovehunter`s Anastacia, Alli & Bambi, Friidu pääsivät Savukoskelle tositoimiin. Koirat hakivat hyvin ja löysivät riekkoja. Molemmille tytöille saatiin oma lintu. Voi sitä setterin riemua, kun pääsee maistamaan riekon lihaa:) Hyvä Jaakko. Olet mahtava metsämies:)
Lordi (Moorfairy`s Must Be Mystery) pääsi myös Jukan ja minun kanssa metsälle. Päivän kävelimme metsässä ja Rovaniemen seudulla ei näkynyt ainuttakaan kanalintua:(
Hyvin kuitenkin raskas koira Lordi jaksoi hakea. Kuitenkin ikä alkaa näkymään koirassa pikku hiljaa.
Hyvää syksyä kaikille!
Upea näyttelykuukausi takana ja jalostustoiveita lokakuulle !
Elokuussa oli paljon setteritapahtumia. Päivin polttareita juhlittiin Kiimingin näyttelyssä. Kävin esittämässä siskon kehässä ja Raimo Viljanmaa antoi hauskan arvostelun tulevasta morsiamesta. Samassa näyttelyssä kasvatit pärjäsivät hyvin. Kasvattajaluokka oli BIS 2.
16.8 suuntasimme porukalla Kemijärven ryhmänäyttelyyn ja menestys oli upea. Tuomarina oli Aila Lehmussaari. Viimeksi neljä vuotta sitten olimme samassa näyttelyssä. Tämä näyttely oli loistavasti järjestetty, ihanaan maalaishenkeen. Kilpailu kehän laidalla oli rehtiä. Vaikka koiria ei kamalasti oltu ilmoitettu näyttelyyn, niin tuomarihan ei anna ERIÄ ellei koira todella ole sen arvoinen. Olipa luokassa koiria sitten 1 tai 10. Tiinan Kuuppis jatkoi hienoa menestystä ollen ROP, RYP 1 ja BIS 3. Onnea Tiina. Kari Ahon omistama Peku oli paras uros 2 ja saaden sertin:) Minä saan kuljetella komeaa koiraa kehässä aina silloin tällöin. Kiitos Karille.
Mila oli PN2. Elsa karkasi metsäteille ennen kehää ja huiteli tunnin omilla teillään. Koira ehti juuri kehään ja sai ERIN. Alli oli ROP.veteraani ja BIS 2. veteraani. Kasvattajaluokka ROP.kasvattaja ja BIS1 🙂 Arvostelussa sanottiin näin. 3 eri yhdistelmää. Ryhmän koirilla erinomaiset mittasuhteet, erinomaiset karvapeitteet ja kaunis väritys. Upeat liikkeet. Näyttelymenestys oli huimaa ja paikallinen lehtitoimittajakin haastatteli minua kysyen. Miten olet säilyttänyt intohimon settereihin? Harrastamista takana jo 24 vuotta ja into vain kasvaa:)
Rovaniemen ryhmänäyttelyssä 23.8 hieno menestys jatkui. Tiinan Kuuppis oli VSP, Mila oli PN3, Elsa ERI ja Alli PN2, ROP.veteraani. Mummo-koira sai hienot arvostelut ja esiintyi tosi energisesti. Alli kiittää ja kumartaa ja taitaa ansaita näyttelystä eläkkeensä. On ollut ihana kuskata tätä koiraa kehissä. Kymmenen vuotta on mennyt niin äkkiä. Vasta Alli oli nuori junnu ja nyt jo veteraani. Kasvattajaluokka sai 1& KP;n sekä isossa 12 kasvattajan joukossa nousi neljänneksi ollen BIS 4. Tuomarina oli Hannele Jokisilta. Arvostelu. Erinomainen ryhmä eri-ikäisiä koiria. Silti tasainen ryhmä. Hyvät mittasuhteet ja rakenteet. Liikkeet rotutyypilliset. Erinomaiset luonteet. Kiitos Sinille ja Tiinalle kuvista:)
Loppuvuodeksi unohdetaan näyttelyt ja keskitytään kulkemaan metsässä, luonnossa ja harjoitetaan käytännön metsästystä. Hyvää syksyä kaikille!
Aluetoiminnan puolesta yhteislenkit alkavat 28.9 kello 13 Ounasvaaralla. Tervetuloa mukaan setterisi kanssa.
JALOSTUSTOIVEITA LOKAKUULLE!
Meidän Mila, Red Lovehunter`s Bella Bambino on astutettu Redword Roy Glover Timpalla. Toiveissa pentuja viikolla 44.
Päätin astuttaa toisen kerran kasvattini ja koirani Milan. Mila on perusterve ja upea rakenteinen, liioittelematon setterinarttu, jolta löytyy rodunomainen, temperamenttinen ja vaativa luonne. Lonkat koiralla on A:t (lonkka-indeksi 109), nollan kyynärät ja koira on clad-vapaa. Silmät on testattu terveiksi ja Pra RCD 4 silmiltään koira on myös terve. Tyttö on luonnetestattu vuona 2012 erinomaisin tuloksin(140p). Milalta löytyy myös riistaviettiä ja näyttelyistä koira on saanut sertit ja ROP sijoituksia.
Urokseksi valitsin Timpan, jolla on A:n lonkat (lonkka-indeksi 109), nollan kyynärät ja silmiltään koira on geneettisesti terve PRA RCD 4 muodosta. Timppaa ei ole käytetty kuin yhdessä näyttelyssä, josta tuloksena serti. Timppa on hyväluonteinen, terve koira, jonka takaa löytyy minun tyyliini ja makuuni sopivia terveitä koiria. Timpan omistaa Sanna ja Maria Haapamäki Jyväskylästä.
Tulevan pentueen sukusiitosprosentti on 1,5%. Jalostus on lievää linjasiitosta ja takaa löytyy suosikkikoirani Tactic`s Magic Memory ja Clonageera Shadow, jotka ovat jättäneet linjaani tervettä perussetteriä.
Tulevan pentueen toivon jatkavan samaa linjaa ja rotutyyppiä mitä aikaisemmat pentueeni ovat olleet. Jalostuksessa pyrin pentueiden tasaisuuteen. Pyrin jalostamaan terveitä, rotumääritelmältään sporttisia ja tyylikkäitä settereitä, joilla on avoin ja reipas luonne. Tästä pentueesta toivon, että joku koira löytäisi kodin, jossa harrastetaan käytännön/koe metsästystä.
Koiranpennut myydään ensisijaisesti näyttelyä/metsästystä harrastaviin koteihin Pohjois-Suomen alueelle! Lisätietoja minulta kennelredlovehunters@gmail.com .